خانه / بانکوک / جاهای دیدنی بانکوک / معبد بودای طلایی بانکوک
معبد بودای طلایی بانکوک
معبد بودای طلایی بانکوک

معبد بودای طلایی بانکوک

معبد بودای طلایی بانکوک یکی از جاذبه های گردشگری بانکوک  در محله‌ چینی‌ها واقع شده، امروز یکی از معروف‌ ترین معبدها و جاذبه های تایلند به شمار می‌رود. در این معبد بی نام و نشان، یک مجسمه‌ی ساروجی از بودا وجود داشت.حدود پنجاه سال پیش، یک روز این مجسمه اتفاقی بر زمین افتاد و یک تکه از ساروجش شکست و مجسمه‌ بودای سه متری که از طلای خالص ساخته شده بود، پیدا شد.وزن این مجسمه حدود پنج و نیم تن است و ظاهرا برای جلوگیری از به تاراج رفتن توسط برمه‌ای‌ها، رویش را با ساروج پوشانده بودند. این معبد یکی از دیدنیهای بانکوک تایلند به شمار می رود که مسافران تور تایلند را به خود جذب می کند.

مجسمه مقدس بودای زمردین در معبد وات پراکائو  یکی از دیدنیهای شهر بانکوک در محوطه کاخ پادشاهی در بانکوک به رنگ سبز یشمی است و لباسی طلایی به تن دارد و حدود ۴۵ سانتی متر ارتفاع دارد.

معبد بودای طلایی بانکوک
معبد بودای طلایی بانکوک

بر اساس باورهای تایلندی، این  معبد بودا سال ۴۳ ، قبل از میلاد در هند ساخته شده و پس از طی سالها و اتفاقات عجیب هم اکنون در بانکوک و در مجموعه کاخ پادشاهی قرار دارد. ۳۰۰ سال بعد از ساخته شدن این بودا ، برای در امان ماندن ازجنگ داخلی هند به سریلانکا برده شد. پس از آن شاه برمه،در حال آوردن آن به سیلان بود، اما کشتی حامل آن گرفتار طوفان شد و درکامبوج لنگر انداخت.

معبد بودای طلایی بانکوک
معبد بودای طلایی بانکوک

سال های بعد پس از گذر ازلائوس، به ایالت چیانگ رای در شمال تایلند رسید. در آن زمان حکمران چیانگ رای آن را مخفی کرد ولی در سال ۱۴۳۴ به علت برخورد صاعقه به معبد، این بودا کشف شد. سپس به شهر چیانگ مای برده شد و تا سال ۱۵۵۲ در آنجا ماند .سرانجام در قرن ۱۸، رامای اول که در آن زمان فرمانده سپاه بود، با تصرف بودای زمردین، آن را به ایالت خود آورد و پس از آنکه به پادشاهی رسید، این بودا را در مراسمی با شکوه در سال ۱۷۸۴ به کاخ خود در بانکوک کنونی منتقل کرد.

این بودا سه لباس زرین دارد که بر حسب تغییر فصل توسط پادشاه تایلند طی مراسم خاصی تعویض شده و دو لباس دیگر در مجموعه کاخ به نمایش گذاشته می شوند. طبق سنن تایلندی ، همه بازدید کنندگان در بازدید از این مکان باید لباس پوشیده داشته باشید.

 

مطلب پیشنهادی

شهر تاریخی آیوتایا بانکوک

  شهر تاریخی آیوتایا بانکوک یکی از جاذبه های گردشگری بانکوک در سال ۱۳۵۰ بنا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *