خانه / چیانگ می / چیانگ مای

چیانگ مای


چیانگ مای (Chiang Mai) یکی از شهر های استان چیانگ مای کشور تایلند است که در ۷۰۰ کیلومتری شمال بانکوک واقع شده که با قرار داشتن در کنار رودخانه پینگ، موقعیت استراتژیک خوبی دارد. چیانگ مای یکی از بزرگ ترین و فرهنگی ترین شهرهای شمال تایلند و جزو سه شهر مهم این کشور است. گرمای کم و خنک بودن آن نسبت به پایتخت و نیز جاذبه های بسیار متنوع و خاص این منطقه، شهر چیانگ مای را که به نام رزشمال معروف است به مرکزی ایده آل برای گردشگری تبدیل نموده است.

شهرت این شهر به خاطر تاریخ، فرهنگ و معابد باستانی آن است؛ نظیر معبد نفیس وات دوی سوئپ (Wat Doi Suthep) که در تپه ای مجاورشان قرار گرفته و دارای مناظر باشکوه و چشم اندازی وسیع می باشد. محصور شدن چیانگ مای بوسیله کوهستان های مشتق شده از پایین ترین دامنه های هیمالیا، نه تنها مناظر بدیعی را ایجاد نموده است بلکه میزبان بیش از ۲۰ طایفه نیز می باشد که در نواحی کوهستانی زندگی می کنند. این طایفه ها اکثرا از نژاد تبتی، برمه ای و چینی هستند، اما همچنان نوع گویش و پوشش بومی خود را حفظ کرده اند.

معبد وات دوی سوئپ
معبد وات دوی سوئپ چیانگ مای

تاریخچه چیانگ مای:

چیانگ مای همواره جزو یکی از شهرهای بسیار قدیمی با پیشینه تاریخی کشور تایلند بوده و هست. این شهر پادشاهی به نام منگرای در سال ۱۲۹۶ میلادی ساخته است. چیانگ مای در واقع دشت های حاصلخیزی بود که در نزدیکی رود مائه پینگ قرار داشت. در سال ۱۷۷۴ میلادی، بعد از منحل شدن حکومت لاناتای، چیانگ مای در اختیار پادشاهی تایلند قرار گرفت.

آب و هوا چیانگ مای:

چیانگ مای دارای آب و هوای معتدل است هوای آن ترکیبی از هوای گرم و بارانی است. از آن جا که این شهر در منطقه کوهستانی قرار گرفته است، بیشتر اوقات هوای خنکی دارد. به طوری که برخی ها حتی لقب پایتخت خنک تایلند را به آن داده اند. بهترین زمان برای مسافرت به این شهر بین ماه های دسامبر تا مارس است. در تابستان هوای این شهر گرم است. البته در اواخر تابستان بارش باران شروع می شود.

طبیعت چیانگ مای
طبیعت چیانگ مای

گردشگری در چیانگ مای:

چیانگ مای به عنوان یک قطب مهم توریستی، از جذابیت های زیاد اعم از طبیعی و ساخته دست بشر برخوردار است. چیانگ مای با دارا بودن بلندترین کوه ها در منطقه و زمین محلی متنوع، فعالیت های تفریحی زیادی چون: پیاده روی، دوچرخه سواری، گردش در جنگل، قایق رانی با قایق های الواری و کایاک را ایجاد نموده است. در پارک طبیعت فیل ها، که تقریبا در ۶۰ کیلومتری از شهر قرار دارد، می توان تفریحات آرام تری را دنبال کرد. در این پارک نزدیک به سی فیل نجات یافته زندگی می کنند. از برنامه های این پارک فیل سواری و نیز فرصت هایی برای داوطلبان است.

چیانگ مای
چیانگ مای تایلند

بیش از ۳۰۰ وات یا معبد بودایی در چیانگ مای وجود دارد که تاریخ ساخت بسیاری از آنها به قرون سیزدهم تا پانزدهم برمی گردد. وات فراثات دوی سوثپ، وات چیانگ مان، وات فرا سینگ و وات چدی لوانگ از مشهورترین معابد شهر به شمار می روند. از آنجا که این شهر مرکز فرهنگی مهمی به شمارمی آید، موزه های قابل توجه زیادی نیز در آن وجود دارد، مانند: مرکز فرهنگ و هنر شهر چیانگ مای، موزه ملی چیانگ مای، موزه حشرات دنیا و شگفتی های طبیعی، موزه موسسه تحقیقاتی هیلترایب و موزه هنر دانشگاه چیانگ مای.

چیانگ مای که پناهگاه حقیقی خریداران به حساب می آید، بازار شب طویلی دارد که در امتداد پیاده روهای جاده چانگ خلان، جاده فائه، جاده سی دونچای و فراتر از اینها ادامه می یابد. از دیگر بازارهای محبوب شهر می توان به: شنبه بازار در جاده ووالای و یک شنبه بازار در جاده راجدومنم اشاره کرد که در آن وسایل دست ساز عالی، مانند: جواهرات، منسوجات ابریشمی، تندیس های چوبی، و نیز غذاهای تایلند شمالی و اسنک پیدا می شود.

علاقه مندان به غذا و مشتاقان آشپزی، واقعا می توانند مزه چیانگ مای را بچشند چرا که این شهر، نقطه اصلی آشپزی تایلندی است. علاوه بر رستوران های فراوان و غذاخوری های خیابانی که بهترین و مطمئن ترین غذاهای تایلندی را طبخ می کنند، بیشتر از دو جین مدارس آشپزی نیز در این شهر وجود دارد.

شهر تاریخی چیانگ مای، میزبان چندین جشنواره تایلندی مهم نیز هست. به عنوان مثال: جشنواره لوی کراتونگ که به احترام الهه آب برگزار می شود. تایلندی ها معمولا به نشان این مناسبت، هزاران سبد گل را به رودخانه می ریزند. البته مردم چیانگ مای از این هم فراتر می روند و به این مناسبت، هزاران بالون هوای گرم را در شب به آسمان می فرستند. سانگکران، سال نو تایلندی ها (که در اواسط آوریل جشن گرفته می شود) و جشنواره گل چیانگ مای، که در طول اولین آخر هفته فوریه برگزار می شود، از دیگر جشن های سالانه هستند. شما می توانید در تور تایلند خود سری هم به این شهر بسیار زیبا بزنید و از تماشای دیدنی های آن لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *