خانه / آشنایی با تایلند / در مورد کشور تایلند بیشتر بدانید
در مورد کشور تایلند بیشتر بدانید
در مورد کشور تایلند بیشتر بدانید

در مورد کشور تایلند بیشتر بدانید

تا کنون حدود ۶۰۰‌هزار تایلندی بر اثر ویروس HIV کشته شده‌اند. در سال ۲۰۰۹ میلادی، حدود ۱٫۳% از مردم این کشور یعنی بیش از ۵۳۰هزار نفر به این فتنه مبتلا بوده‌اند. طبق آمار جهانی تنسیق كشمكش با ایدز، در سال ۲۰۱۳ میلادی حدود ۳۵ میلیون بیمار مبتلا به ایدز در جهان زندگی می‌کنند که پس از جنوب آفریقا، جنوب شرق آسیا بیشترین میزان بیماران را به خود ویژه تعلق داده است. طبق آمار بانک جهانی، ۱٫۱% از جمعیت تایلند به ایدز مبتلا است که اندکی بهبود را نشان می‌دهد اما هنوز دعوا فاحشی با مبتلاترین کشورها در این منطقه یعنی کامبوج (۰٫۷%)، میانمار (۰٫۶%) و گینه نو (۰٫۷%) دارد. هند و چین به دلیل وسعت و تعداد جمعیت‌شان وضع بدی در این زمینه دارند اما اگر تنها به نسبت جمعیت کشورها بخواهیم قضاوت کنیم، تایلند بدترین وضعیت را در این زمینه دارد. در ادامه در مطلب آشنایی با تایلند بیشتر صحبت خواهیم کرد.

سفر به تایلند

ایدز به ویژه از این نظر برای گردشگران سخن كنایه آمیز است که برخی از آنها به دنبال روابط ناپاك زاده در تایلند هستند. این افراد معمولاً خیال می‌کنند تجارت جنسی در تایلند مشروع و عرفی است و تایلندی‌هایی که در این زمینه تكاپو می‌کنند، همگی از وزارت صحت کشورشان کارت معتبر دارند! در حالی که این روابط در آنجا نیز نامشروع و مشروع است و اگر این گردشگران شاهد دخترانی هستند که توانمندی خود را در کنار معبر و کلوب‌های شبانه اعلام می‌کنند، بدانند عمده این افراد، فرزند خانواده‌های فقیری هستند که فعلاً در گذار تایلند به توسعه صنعتی، از روی جهل و بیسوادیِ خود راهی جز این برای امرار معاش نمی‌شناسند. در مورد کشور تایلند بیشتر بدانید پلیس نیز با گرفتن رشوه، جرم آنان را خوش می‌گیرد. اندکی هم‌ذات پنداری با مردم تایلند و تفکر راجع این مسأله هر انسان به معنای واقعی کلمه را به این فکر وا می‌دارد که آیا مردمی و حیوانیت و وارستگی و اسارت اقتضا می‌کند برای حل این مشکل در کشورهای جهان سوم راهی بیاندیشیم یا از این وضعیت سوءاستفاده کنیم؟کشورهایی با ۱۵ تا ۵۰% ابتلا به ایدز به رنگ قرمز، کشورهایی با ۵ تا ۱۵% به رنگ نارنجی و کشورهای ۱ تا ۵% به رنگ گلبهی درآمده اند که تایلند در این گروه اخیر قرار دارد. سایر کشورها دارای آماری پایین‌تر در ابتلا به ایدز هستند

برده داری

تایلند سومین کشور در صادرات غذاهای بحری آبزی است. با این حال صنعت دریازی و بری این کشور از روی قربانیان زیادی گذشته است. یکی از آنها که نام خود را نیز نمی‌داند و هیچ خبری از اعقاب خود ندارد، «مین مین» را برای نام خود حسنه است. وی در نزدیکی اندونزی نجات پیدا کرد. از چه؟ از شرایط سخت کار و گرسنه ماندن مفرط که نه تنها به او، بلکه به بسیاری از کارکنان این صنعت وارد می‌شود. بنیاد عدالت زیست محیطی در انگلیس اعلام کرده محیط زیست آبی تایلند به دلیل ماهی‌گیری بیش از حد که عمدتاً توسط قایق‌های حرام و ثبت نشده انجام می‌شود، به شدت آسیب می‌بیند به گونه‌ای که هم اکنون تراکم ماهی‌ها در این منطقه ۸۵% کمتر از ۵۰ سال گذشته شده است.

مشکلات سفر به تایلند

این مسأله موجب شده ماهیگیران مجبور به ماهیگیری از مناطق دورتر شوند که تمایل تایلندی‌ها را به مشارکت در آن کاسته است. در نتیجه شبکه‌ بنگاه‌های غیرمجاز کار به راه افتاده است که از طریق فریب و حتی آدم‌ربایی، اقدام به جمع‌آوری نیروی کار از کشورهای فقیر مقیم مانند کامبوج و و میانمار برای ماهیگیران تایلندی می‌کنند. این چیزی جز برده‌داری نیست. برده‌هایی که برخی از آنها نابالغ هستند و باید روزمره ۱۸ تا ۲۰ ساعت کار کنند، بدون مواد غذایی مناسب و شرایبط محیطی مطلوب.

فقر

شغل، محل اقامت و سطح تحصیلات در میزان درآمد تایلندی‌ها مؤثر است. از نظر شغلی، حرکت اقتصاد تایلند از کشاورزی به صنعتف منجر به فقر شدید کشاورزان و در نتیجه بروز مفاسد عمده در میان این گروه به ویژخ سرقت و فساد جنسی شده است. از نظر محل اقامت، زندگی در شهرهای بزرگ به ویژه بانکوک، به معنای سطح درآمد افضل است اما زندگی در مناطق دیگر به ویژه در شمال و شمال شرق به معنای فقر است چرا که درآمد کشور میان بانکوک و سایر مناطق به عدالت تقسیم نمی‌شود. نهایتاً از نظر سطح تحصیلات، در حالی که عمدتاً کشاورزانِ حاشیه‌نشین، بیسواد یا دارای پایین‌ترین سطح تحصیلات هستند، کارگران در شهرهای بزرگ دارای سطح تحصیلات فایق و درآمد بیشتر هستند. هم اکنون حدود ۷٫۳ میلیون نفر از جمعیت این کشور در فقر به سر می‌برند که از این میزان، ۸۰% را کشاورزان فلاح تشکیل می‌دهند.

طبق آمار بانک جهانی، رشد اقتصادی تایلند از همسایگانش جامانده است. در حالی که در دهه ۱۹۸۰ رشد اقتصادی خوبی در تایلند تداوم داشت، بواسطه بحران اقتصادی در شرق آسیا در دهه ۱۹۹۷-۱۹۹۸ و سپس بحران اقتصادی جهانی در ۲۰۰۷-۲۰۰۹ میلادی، رشد اقتصادی برای سال ۲۰۱۴ به ۱٫۵% رسید. البته باید سیل ویران ساز و آبادگر بنیادسوز و بنیان گذار در سال ۲۰۱۱ و تنش‌های سیاسی از ۲۰۱۰ تا کنون را نیز به دلایل این افت اقتصادی، اضافه کرد.تایلند علاوه بر رستوران ها و موزه های زیبا، این مسكینان را نیز در خود جای داده است، کسانی که مجبورند برای امرار معاش خود یا به اماکن دفع زباله سر بزنند یا دختران خود را در آزادمنشی گردشگرانِبی درد قرار دهند

سرقت و کلاهبرداری

به گزارش سایت ضدانقلاب ایران وایر، فراوانی از گردشگران ایرانی، به ویژه آنهایی که به دنبال روابط حرام زاده هستند، مورد سرقت قرار می‌گیرند. دختران تایلندی که می‌دانند ایرانی‌ها به دلیل تحریم بانکی مجبور به حمل پول نقد هستند، قرص‌های خواب‌آور در مشروبات مسافران خارجی می‌ریزند و جیب آن‌ها را خالی می‌کنند. این دختران معمولاً به دلیل فقر خانواده‌شان حاضر به تن فروشی شده‌اند. وحید از تورگردانان آریایی می‌گوید: «تابستان سال گذشته جنازه یکی از مشتریان ما که پسری ۲۲ ساله بود را در اتاقش پیدا کردیم. طبق گزارش پلیس، در مشروب او قرص ریخته و تمام پول‌هایش را هم دزدیده بودند.»

دفتر امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا در مورد سال ۲۰۱۳ میلادی گزارش داده است «جرائم فرصت‌طلبانه و بدون تقابل مانند جیب‌بری، کیف‌قاپی و کلاهبرداری از کارت اعتباری به وفور در تایلند رخ می‌دهد. اهل آمریکایی گزارش از سرقت پاسپورت، کیف پول و اشیای قیمتی خود داده‌اند. یک تکنیکِ رو به افزودن و مشترک، دزدی توسط موتورسواران است که در آن كشتی عقب موتور یا اسکوتر چیزی را می‌قاپد و شوفر به سرعت از ازجان گذشتگی دور می‌شود. در حالی که این گونه دزدی‌ها معمولاً غیرخشن است اما در سال ۲۰۰۹ یک توریست انگلیسی که هدف این گونه دزدی قرار گرفته بود پس از كشمكش با دزد بر زمین افتاد و بر اثر ضربه‌ای که به سرش خورد جان باخت. در ژوئیه ۲۰۱۲ نیز یک زن گردشگر استرالیایی که تلاش کرد در جزیره پوکت در برابر این گونه دزدی پایداری کند با ضربه چاقو کشته شد.»

سفر به تایلند

سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی در دو روز متوالی، گروه شورشی BRN دو سرباز را در استان جنوبی یالا و ۵ پلیس را در استان همجوار یعنی پاتانی به قتل رساندند. این تصویر مربوط به حادثه دوم است

قتل و ناامنی

سپتامبر ۲۰۱۴ بود که قتل دو انگلیسی در سواحل تایلند خبرساز شد. هانا ویتریچ ۲۳ ساله و دیوید میلر ۲۴ ساله با ضربات بیل باغداری از پا درآمدند، پس از آنکه هانا توسط دو مرد مورد تجاوز قرار گرفت. قتل این دو نفر بهانه‌ای شد تا مقدار دیلی میل گزارشی از وضعیت سخت توریست‌های خارجی در تایلند به چاپ برساند. در این گزارش به نقل از دولت انگلیس آمده است در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ میلادی، ۲۹۶ انگلیسی در تایلند جان خود را از دست داده‌اند. همچنین در دوازده ماهه منتهی به آوریل ۲۰۱۳ میلادی، ۳۸۹ انگلیسی در تایلند مرده‌اند و از آوریل ۲۰۱۳ تا آوریل ۲۰۱۴، ۳۶۲ مرگ و ۲۶۷ بستری در بهداری برای انگلیسی‌ها ثبت شده است. قطعاً بخشی از این آمارها مرتبط با قتل است. آنچه کار را برای دزدان و قاتلان در تایلند راحت می‌ند، بویه پلیس به اخذ رشوه و چشم‌پوشی از جرائم است. پلیس تایلند فعلاً اجرا ادا پارتی‌های ساحلی در برخی جزایر تایلند را ممنوع کرده تا از کاهش تمایل گرشگران برای مسافرت به تایلند نهی و امر کند، با این حال پارتی در شب تکمیل قرص ماه، همچنان پابرجاست و با توجه به سابقه این گونه اقدامات، احتمالاً در سایر شب‌ها نیز به جریان خواهد افتاد.

 

مطلب پیشنهادی

بهترین جنگل های تایلند

بهترین جنگل های تایلند

اه های تكثر برای لذت بردن از فطرت متنوع تایلند وجود دارد. برخی ها به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *