تایلند


کشور تایلند (Thailand) با نام رسمی پادشاهی تایلند یکی از کشورهای جنوب شرقی آسیاست که از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه است. زبان رسمی کشور تایلند، تایلندی و پایتخت تایلند شهر بانکوک است.

کشور تایلند
راهنمای سفر به تایلند

تاریخچه تایلند

با قاطعیت تا سه دهه گذشته گفته می شد که تمدن تایلند در حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در شمال غربی (زی چوان) چین شکل گرفته و سپس به جنوب که همان سرزمین امروزی می باشد مهاجرت کردند که با کشف آثار دوره قبل از تاریخ در روستای بان چپانگ در محدوده نانک هان در شمال شرق تایلند از استان بودون تانی تغییر کرد. آثار شامل برنز با قدمتی ۳۵۰۰ ساله و نشانه هایی بسیار متفاوت تر از تصور باستان شناسان بود. به نظر می رسد اکنون که خاستگاه تایلندی ها شاید از خود تایلند بوده است و بعد در قسمتهایی از چین و منطقه های مختلف آسیا پراکنده شده اند . نام رسمی این کشور تا سال ۱۹۳۹ سیام (Siam) بود . از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ نیز سیام نامیده می‌شد تا آن‌که دولت با اعلام رسمی نام را آن به تایلند تغییر داد. واژه (تای) در زبان تایلندی نام قوم تای، که بیشتر مردم کشور را تشکیل می‌دهند، به معنی (آزادی) هم می باشد. تایلند در بخشی از زمان خود بین قرن ۹ تا ۱۳ میلادی قسمتی از امپراتوری خمر بوده است . در دوره امپراتوری خمر حکومتی پر قدرت در آسیا محسوب می شد.

تایخچه تایلند
پارک تاریخی آیوتایا

جغرافیا تایلند

تایلند از لحاظ آب و هوایی تایلند در منطقه آب و هوای گرم استوایی واقع شده و اگر تور تایلند را برای مسافرات امسال خود انتخاب کرده اید، دقت داشته باشید که اغلب اوقات سال، آب و هوای آن گرم و مرطوب و دارای دو فصل بارانی و غیر بارانی است که درجه حرارت آن درطول سال بین ۲۴ تا۳۲ درجه سانتیگراد متغیر است با باران های موسمی سنگین از ژوئن تا اکتبر، فصل خنک از اکتبر تا مارس و فصل بسیار گرم از مارس تا ژوئن، آب و هوایی نیمه‏ استوایی دارد.

آب و هوای تایلند
آب و هوای تایلند

به لحاظ طبیعی علاوه بر منابع جنگلی فراوان که بدلیل موقعیت جغرافیایی تایلند و ریزش باران های موسمی دراین کشور وجود دارد، منابع معدنی نیز از اقلام مهم ثروت های طبیعی تایلند محسوب می شوند. قلع به عنوان مهمترین ماده معدنی، سرب، آهن، ذغال سنگ، نفت و بسیاری از انواع مواد معدنی از جمله این منابع می باشند. مرکز تایلند جلگه‏ های حاصلخیز با تراکم بالای جمعیت است. شمال کشور کوهستانی است. فلات ناحاصلخیز خورات در شمال شرق قرار دارد، در حالی که برزخ کوهستانی کرا، جنوب تایلند را به مالزی متصل می ‏کند.

از رودهای مهم تایلند میتوان به مکونگ، چائوپرایا، نان و مون اشاره کرد. همچنین بلندترین نقطه جغرافیایی آن قله دوی اینتانون با ارتفاع ۲۵۹۵ متر است.

جاذبه های توریستی تایلند

از جاذبه های گردشگری تایلند می توان باغ رز بانکوک، بازار شناور پاتایا، کاخ پادشاهی بانکوک، پاتایا مینی سیام، جزیره مرجان پاتایا ، فیل سواری و غواصی در جزیره پوکت و … را نام برد.

اماکن دیدنی تایلند
خانه تاریخی و زیبا در تایلند

شهر های مهم توریستی تایلند نیز اونانگ، بانکوک، پاتایا، پوکت هستند.

فرهنگ مردم تایلند

فرهنگ تایلند ریشه در فرهنگ هند دارد و دوران طلایی آن به زمان پادشاهی آیوتایا بازمی گردد که آثار تاریخی بی نظیر و هم چنین رقص و نمایش تایلندی بر جای گذاشته است.

تایلند را اغلب با نام سرزمین لبخند می شناسند زیرا مردم آن تقریبا همیشه در هر موقعیتی لبخند بر لب دارند. در تایلند معمولا با چسباندن دو کف دست به یکدیگر در مقابل سینه، به دیگران سلام می کنند که این حرکت وای Wai نامیده می شود. اگر یک تایلندی در مقابل شما چنین حرکتی کرد، بهتر است که آن را بی پاسخ نگذارید. مردم این کشور همانند بسیاری از فرهنگ های آسیایی، احترام بسیاری برای اجداد خود قایل هستند و در واقع یکی از مهم ترین جنبه های فرهنگ آنهاست به طوری که برای احترام به بزرگترهای خود، در مقابل آنها خم می شوند. افراد مسن تر نیز همیشه در تصمیمات یا مراسم خانوادگی نقش اول را دارند.تایلندی ها بسیار میهمان نواز هستند اما در عین حال فاصله طبقاتی برای آنها مهم است. آنها انسان هایی صبور و اهل مدارا بوده و از رفتارهای تند و توهین آمیز دوری می کنند. تابلوهای آنها نیز بیشتر در زمینه مذهب و سلطنت است و بنابراین گردشگران نباید حرکت یا بیان اهانت آمیزی به خاندان سلطنتی یا مذاهب داشته باشند.

مردم تایلند
فرهنگ مردم تایلند

هنگام بازدید از معابد یا کاخ پادشاهی، گردشگران باید لباس مناسب و نسبتا پوشیده ای به تن داشته و پیش از ورود کفش ها را از پا درآورند.تایلندی ها همگی علاوه بر نام اصلی خود، دارای نام غیررسمی و معمولا کوتاهی نیز هستند که با آن یکدیگر را صدا می زنند. در این کشور پیش از نام بزرگترها عنوان Pee و برای کوچکترها عنوان Nong را به کار می برند. گردشگران می توانند از عنوان Khun نیز برای خطاب بزرگترها استفاده کنند.

دست زدن به سر افراد یا اشاره با پا به چیزی، در این کشور بسیار بد شمرده می شود زیرا تایلندی ها سر را مقدس ترین و پا را پست ترین بخش بدن می دانند. کتاب ها از جمله اشیای پرارزش برای آنها به شمار می روند بنابراین نباید آنها را روی میز سر داده یا روی زمین قرار داد.

در کشور تایلند، رنگ های مختلف نشانگر روزهای هفته هستند. زرد رنگ روز دوشنبه است و از جایی که پادشاه کنونی در این روز متولد شده است، رنگ زرد نیز رنگ سلطنتی است و وجود پرچم هایی به این رنگ در سراسر کشور تایلند، نشانگر حمایت گسترده تایلندی ها از پادشاهی است. پس از سال ۲۰۰۶ که شصتمین سالگرد سلطنت پادشاه تایلند را در این کشور جشن گرفتند، بیشتر مردم در روز دوشنبه لباس زرد بر تن می کنند تا وفاداری و احترام خود را نسبت به پادشاه نشان دهند. در جریان کودتای سال ۲۰۰۶ نیز سربازان به اسلحه خود روبان زردی بسته بودند تا نشان دهند با احترام تمام به پادشاه خود در این کودتای آرام شرکت کرده اند.

مردم تایلند رابطه ای نزدیک با فیل ها دارند و این حیوانات جایگاه بالایی نزد این مردم دارند. اهمیت فیل ها در نمادین بودن آنها برای پادشاهی، مذهب و ملت است زیرا در تاریخ، اسطوره و افسانه های مردم تایلند، این حیوانات همواره نقشی برجسته داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *