خانه / کشور تایلند / تاریخچه تایلند
تاریخچه تایلند

تاریخچه تایلند

تایلند تنها کشور جنوب شرق آسیاست که تاکنون مستعمره هیچ کشوری نبوده است. کشور تایلند دارای تاریخی ۸۰۰ ساله می باشد که می توان آن را به ۵ دوره مجزا تقسیم بندی کرد. نانچائو اولین دوره از آن می باشد که قلمروی آنها در آن زمان شامل استان “یونان” چین و چند بخش دیگر در مجاورت آن می شد. در این مقاله قصد داریم اشاره مختصر و مفیدی به تاریخچه تایلند داشته باشیم.

تاریخچه تایلند
تاریخچه تایلند

تعداد زیادی از مردم تایلند، در این دوره به مناطق اطراف “چائوپریا” کوچ کردند که تحت سلطه امپراطوری خمر بود. این مهاجران در سال ۱۲۳۸ میلادی اقدام به تاسیس حکومت “سوخوتای” کردند که شروعی برای دوره جدیدی در تاریخ تایلند بود. در سال ۱۳۵۰ با روی کار آمدن حکومت قدرتمند “آیوتایا” دوره حکومت سوخوتای به پایان رسید.

برخلاف حاکمان سوخوتای، پادشاهان آیوتایا توجهی به رعایا نشان نمی دادند؛ لذا طولی نکشید که مناقشات با کشورهای همسایه جدی تر از همیشه شد و در سال ۱۷۶۷ نیروهای برمه با حمله به این سرزمین، آیوتایا را به اشغال خود درآوردند؛ هفت ماه پس از ورود برمه ای ها به تایلند نیز ژنرال “پیا تاکسین” با بیرون کردن نیروهای اشغالگر، دوره جدیدی به نام “تون بوری” را آغاز نمود.

اما به دلیل کمبود یک قدرت مرکزی، این دوره دوام چندانی نیاورد و در سال ۱۷۷۲ به پایان دوره خود رسید. پس از مرگ ژنرال تاکسین، ژنرال “چاکری” سلسله چاکری را بنیان نهاده و “رامای اول” لقب گرفت. دوره حکومت او نیز در سال ۱۷۸۲ آغاز و در سال ۱۸۰۹ به پایان رسید.

در دوره حکومت “رامای سوم” اقدامات بسیار موثری صورت گرفت که از آن جمله آنها می توان به شروع دوباره روابط با دولت های غربی و تقویت روابط تجاری با چین اشاره نمود. دوره حکومت پادشاه “مونکوت” موسوم به “رامای چهارم” نیز دورانی بسیار درخشان در تاریخ این سرزمین بود که عقد معاهدات با کشورهای اروپایی، ترویج تجددگرایی و البته تغییر تایلند به کشوری مدرن تعدادی از آن اقدامات است. رامای پنجم، پادشاه “جولالونکورن” نیز راه پدر خود را در پیش گرفته و اقدامات حائز اهمیتی در جهت توسعه سیستم اداری و منسوخ کردن برده داری انجام داد. تا چندی پیش نیز پادشاه “بوميبول ادوليادجه” ملقب به رامای نهم بر سلسلهٔ چاکری حکومت می کرد که وی هم حدود یک ماه پیش از دنیا رفت.

پادشاه بوميبول
پادشاه بوميبول (رامای نهم)

مطلب پیشنهادی

میمون های تایلندی کجا هستند

میمون های تایلندی کجا هستند

شاید برایتان جالب باشد که قبل از آغاز سفر به تاپ :صفت عالی مکان ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *