آلودگی هوا در بجنورد سه روزه شد

جواد عمارلو روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شاخص کیفیت هوای بجنورد مرکز استان امروز به طور میانگین ۱۰۹ ثبت شده است که هوای استان در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.

وی افزود: دیروز هم شاخص کیفیت هوا در بجنورد ۱۱۲ گزارش شد که در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

کارشناس مسوول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی افزود: صبح امروز برای ساعاتی شاخص کیفیت هوا به ۱۸۰ رسید که در وضعیت ناسالم برای تمامی گروه ها قرار گرفت.

وی درباره وضعیت آلایندگی در شهر جاجرم گفت: میانگین شاخص کیفیت هوا در جاجرم امروز ۸۱ و دیروز ۹۳ ثبت شده است که در وضعیت سالم قرار دارد.

کارشناس مسوول پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: وجود ریزگردها در آسمان بجنورد مرکز استان در روز سه شنبه هوای این شهر را در وضعیت ناسالم قرار داد و در ساعاتی در وضعیت بحرانی قرار گرفت.

گرد و غبار ترکمنستان در آسمان خراسان شمالی

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان خراسان شمالی هم در این باره گفت: منشا آلودگی هوای استان، صحرای قره قوم در کشور ترکمنستان است.

حسین هراتی اظهار داشت: اگرچه افزایش غلظت آلاینده ها صبح امروز شرایط هوای بجنورد را در وضعیت ناسالم برای تمامی گروه‌ها قرار داد اما به طور میانگین آلایندگی در آسمان استان کاهش یافته است.

وی افزود: پیش بینی می شود تا اواخر وقت امروز وضعیت کیفیت هوای مرکز استان بهبود یافته و در شرایط سالم قرار گیرد.

افزایش غلظت ریزگردها در آسمان استان موجب شد تا فعالیت های مختلف اداری، بانکی و بخش خصوصی هفت شهرستان عصر روز سه شنبه و نیز در روز چهارشنبه تعطیل شود.

در شاخص سنجش هوا وضعیت صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام گروه ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و بیش از ۳۰۰ خطرناک و بحرانی است.

کارشناسان می گویند گرد و غبار، علت مهم آلودگی هوای بجنورد است، اطراف شهر بجنورد عرصه فعالیت سنگ شکن ها، کارخانه آسفالت و دیگر واحدهای آلاینده است.
با توجه به کاسه ای بودن شهر بجنورد، در صورت بروز مشکل در آلودگی هوا، رفع آن مشکل است، از این رو باید اقدامات پیشگیرانه، مورد توجه باشد.
آلودگی هوای مرکز خراسان شمالی تنها در یک نقطه از بجنورد قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان در جوار اداره کل حفاظت محیط زیست مستقر است.
استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.