توجه ویژه به مناطق کم برخوردار از سیاست‌های محوری دولت سیزدهم است

به گزارش ایرنا، «فرزاد مخلص الائمه» روز پنجشنبه در ستاد بازآفرینی شهری استان مرکزی، افزود: جمعیت قابل توجهی در کشور در مناطق حاشیه شهرها ساکن هستند و دولت برنامه جدی برای ساماندهی این مناطق دارد.

وی ادامه داد: دبیران ستادهای بازآفرینی شهری و استانی در انجام وظیفه محوله کاستی‌هایی دارند و شاهد ضعف عملکرد آنان هستیم و به طور قطع یقین مدیریت کردن از پشت میز اثربخشی نخواهد داشت و برای تصمیم‌گیری و اجرای برنامه‌های ماندگار باید وارد میدان خدمت‌گزاری شد.

استاندار مرکزی گفت: اداره کل راه و شهرسازی متولی اصلی این حوزه است و اداره بازآفرینی باید حداقل روزانه ۱۲ ساعت فعالیت کاری داشته باشد تا روند کار رضایت بخش شود.

مخلص الائمه افزود: ساخت سالانه دو تا سه پارک اثری ندارد و باید کارها با سرعت بیشتری صورت گیرد و اگر کارهایی که در گذشته انجام شده است، ادامه می یافت، به طور حتم امروز وضعیت مناسب تری داشتیم.

وی اظهار داشت: در شهر اراک و ساوه شاهد مناطق حاشیه‌ای هستیم و باید مورد رسیدگی قرار گیرند، و در دیگر مناطق استان نیز مناطق فرسوده و بافت تاریخی باید شناسایی شود و برای ترمیم و اصلاح آن برنامه داشت، اینکه در اداره بازآفرینی استان برنامه عملیاتی وجود ندارد، به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

استاندار مرکزی تاکید کرد: لازم است برنامه اقدام مشترک ستاد بازآفرینی شهری با امضای تمامی اعضای ستاد از جمله شهرداران و فرمانداران در نشست آتی ارایه شود.

مخلص الائمه افزود: مشارکت همه دستگاه‌های عضو ستاد به ویژه شهرداری‌ها به عنوان خط مقدم بازآفرینی شهری، الزامی است و مطالبات مردم از شهرداری و شورا به جهت وعده‌هایی که داده اند بیشتر است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: در اراک منطقه باغ خلج و فوتبال، جمعیتی بیش از ۱۰۰ هزار نفر را در خود جای داده‌اند که باید در کنار بهسازی محیط، اقدامات بهداشتی و اجتماعی انجام شود.

«مهدی زندیه‌وکیلی» افزود: همچنین باید با پرداخت تسهیلات، روند نوسازی سرعت گیرد که با این مجموعه فعالیت‌ها واحدهای مسکونی بهسازی و در کنار آن عقب نشینی پیاده‌راه‌ها عملیاتی شود.

«محمد مکی» رییس اداره بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز گفت: ۱۷ محله در ساوه و ۹ محله سکونتگاه غیر رسمی در اراک شناسایی شده ۱۸۰ میلیارد ریال اعتبار برای اراک و۱۲۰ میلیارد ریال برای ساوه در نظر گرفته شده است.

شهردار اراک نیز گفت: شهرداری در حوزه بازآفرینی شهری احداث مجتمع چند منظوره کوی علی ابن ابیطالب(ره)، پله گذاری کوی امام علی(ره) که به پیشرفت ۶۰ درصدی رسیده است، احداث زمین چمن مصنوعی در کوی ولیعصر(عج)، کف سازی و زیبا سازی بازار و مرمت سرای تقوایی را در دستور کار دارد.

«علیرضا کریمی» افزود: ۱۱ نقطه کم‌برخوردار در اراک تعریف شده و پروژه برای آنها پیش بینی شده اما با روش‌های سنتی کنونی تحول اساسی ایجاد نمی‌شود.

شهردار ساوه نیز در این نشست گفت: ساوه به دلیل نزدیکی به شهرک صنعتی کاوه میزبان مهاجران بسیاری است، این شهر دارای ۲۰ منطقه و سکونتگاه غیررسمی است و وضعیت بسیار نامناسبی دارد و با توجه به خاکی بودن این مناطق سهمیه قیر شهر افزایش یافت.

«امیررضا یوسفیان» افزود: یک هزا رو ۱۴ تن قیر امسال در اختیار شهر ساوه بود که یک هزار و ۳۵ تن مجدد تخصیص خواهد یافت که به واسطه این تخصیص‌ها می‌توانیم مناطق را آسفالت کنیم.

وی اظهار داشت: در برخی از نقاط ساوه با مشکلات ریشه ای روبرو هستیم و باید کار اساسی در مناطق اجرا شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.