زائران اربعین مراقب اطلاعات هویتی خود باشند

به گزارش ایرنا از استانداری اردبیل، محمدعلی مجتهدی نیا در نشست بررسی و احصای مشکلات قاچاق کالا اظهار کرد: برخی افراد سودجو با استفاده از اطلاعات هویتی زائران حسینی(ع) حین بازگشت به کشور، اقدام به خرید سیم‌کارت به نام آن‌ها کرده و از آن برای رجیستری گوشی‌های تلفن همراه قاچاق استفاده می‌کنند.

وی افزود: در قانون رویه‌های تجاری و مسافری برای ثبت گوشی تلفن همراه در نظر گرفته شده که رویه تجاری ویژه بازرگانان و برای تأمین نیاز بازار و عرضه به مصرف‌کننده پیش‌بینی شده است.

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان اردبیل ادامه داد: رویه دوم، رویه مسافری یا کالاهای همراه مسافر است که در این رویه برخلاف رویه تجاری، قانون‌گذار آن را از رعایت اصول شفافیت ارزی، استاندارد سلامت و ارائه خدمات پس از فروش معاف کرده تا مسافر برای ثبت کالاهای همراه با هیچ چالشی مواجه نباشد.

مجتهدی‌نیا افزود: در عوض هرگونه سوءاستفاده تجاری از این رویه مشمول مجازات‌های سنگینی شده است تا کالاهای قاچاق در پوشش این رویه در بازار عرضه نشود و خریدار را با زیان مواجه نکند.

هرگونه سوءاستفاده از اطلاعات مسافران جهت ثبت تلفن همراه قاچاق جرم است

وی با بیان این‌که اگر سوءاستفاده از رویه مسافری رونق بگیرد، اطلاعات مسافران بین متخلفان دست به دست می‌شود که تبعات خطرناکی دارد، گفت: یکی از مراحل احراز هویت برای ثبت گوشی، شماره سیم‌کارت به نام مسافر است که برخی متخلفان با هماهنگی دفاتر صدور سیم‌کارت، بدون اطلاع مسافر برای وی سیم‌کارت صادر می‌کنند و با آن نیز می‌توانند مخاطرات دیگری را رقم بزنند.

مجتهدی‌نیا تصریح کرد: هرگونه خرید و فروش و سوءاستفاده از اطلاعات مسافران جهت ثبت گوشی تلفن همراه قاچاق، طبق (بند ۴ ماده ۲) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز جرم است و طبق ماده ۶ قانون جرایم یارانه‌ای، ورود اطلاعات خلاف واقع در سامانه ملی یک تا ۵ سال حبس در پی خواهد داشت.

وی افزود: به زائران توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان اطلاعات هویتی خودشان را در اختیار دیگران قرار نداده و خود را در معرض مخاطرات امنیتی سوءاستفاده از اطلاعات قرار ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.