۱۳۵ زندانی جرایم غیرعمد استان مرکزی در انتظار آزادی هستند

«محمدحسن حسین‌بیگی» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: این افراد محکومین جرایم غیرعمد شامل محکومین مالی و مهریه هستند که امید است با نیات خیرخواهانه خیرین و حمایت ستاد دیه زمینه آزادی آنان فراهم شود.

وی اظهار داشت: ۱۵۵ زندانی غیرعمد استان مرکزی از ابتدای سال جاری تاکنون در این استان از زندان آزاد شدند.

حسین بیگی افزود: آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در فرآیندی شامل رایزنی از طریق دستگاه قضایی به منظور پذیرش دادخواست اعسار محکومان جرایم غیرعمد و نیز مذاکره برای گذشت شاکی، تامین بخشی از بدهی از طریق نقدینگی محکوم، اعطای تسهیلات ستاد دیه، کمک بلاعوض ستاد دیه و مشارکت خیرین صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۷۹۰ میلیارد ریال مجموع بدهی زندانیان جرایم غیرعمد امسال استان مرکزی بوده است، اظهار داشت : از این میزان بدهی مبلغ اخذ گذشت از شکات بالغ بر ۱۳ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال، مبلغ تامین شده توسط مددجو ۳۳ میلیارد و ۴۹۱ میلیون ریال، مبلغ اعسار پذیرفته شده از سوی مراجع قضایی ۶۸۳ میلیارد و ۵۱۹ میلیون ریال، وام بانکی ۱۱ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال، صندوق تامین خسارات بدنی ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال، کمک بلاعوض پرداختی از محل ستاد دیه کشور ۱۱ میلیارد و ۲۹۹ میلیون ریال، کمک بلاعوض پرداختی از محل مشارکت خیرین و ستاد دیه استان ۲۸ میلیارد و ۶۳۵ میلیون ریال و کمک‌های مردمی ۵۵ میلیارد ریال بوده است.

حسین‌بیگی با اشاره به اینکه محکومان مالی و مهریه درصدر زندانیان جرایم غیرعمد استان قرار دارند، افزود: بدهکاران و محکومیت‌های مالی رتبه اول زندانیان جرایم غیرعمد را به خود اختصاص داده‌اند و پس از آن محکومین مهریه، نفقه، دیات شامل تصادفات و حوادث ناشی از کار در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی اظهار داشت: زندانیان جرایم غیرعمد را افرادی تشکیل می‌دهند که نه بر حسب سوء‌نیت مجرمانه بلکه بواسطه ارتکاب جرایمی از روی جهل به قانون یا ناخواسته و غیرمنتظرانه بدهکار مالی یا دیه شده و به دلیل عدم بضاعت مالی و ناتوانی قادر به تامین بدهی خود نیستند و تحت حمایت ستاد دیه قرار می‌گیرند.

مدیر نمایندگی ستاد رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند جرایم غیرعمد استان مرکزی گفت: شماره کارت‌های بانکی ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۸۵۸۲۰۷ نزد بانک ملی ایران و ۶۰۶۳۷۳۷۰۰۰۴۷۷۵۳۷ نزد بانک مهر برای کمک‌های مردمی در آزاد سازی زندانیان جرایم غیرعمد دایر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.