رویکرد عدالت محوری دولت به تعالی جریان فرهنگ و هنر کمک می‌کند

"سیدقاسم ناظمی" پنجشنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح آموزش رایگان هنر در چند شهرستان آذربایجان شرقی گفت: در یکسال اخیر که از عمر دولت مردمی می گذرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دیگر نهادهای فرهنگی استان تلاش کرده‌اند که بر اساس ایده‌هایی که دولت جدید مطرح می کند برنامه هایی را طراحی و ارائه کنند و غالبا این برنامه‌ها براساس رفع تبعیض و عدالت فرهنگی استوار بوده و ما تلاش کردیم توزیع برنامه های فرهنگی و هنری را به سمت شهرستانها و روستاها توسعه بدهیم تا همه شهروندان سهمی از حوزه فرهنگ و هنر داشته باشند و از جریان سیال هنر و فرهنگ بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه فرهنگ مقوله‌ای است که فضا را برای زیستن ارزشمند و یک زندگی آبرومندانه فراهم می‌کند، گفت: اگر فرهنگ را از زندگی مردم کسر کنیم با یک برهوت و خشکسالی اجتماعی روبرو خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ سبب ایجاد استغنا و توانمندی در افراد جامعه می‌شود، گفت: عدالت فرهنگی اگر به شکل منطقی و علمی در سطح کشور گسترش یابد ما شاهد خوداتکایی و خودبسندگی اهالی این حوزه خواهیم بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: تلاش ما بر این است تا با همین شیوه مسیر یاد شده را ادامه دهیم و بهره‌مندی شهروندان و هنرمندان را توسعه دهیم و ارتباطات را تعمیق بخشیم تا از این رهگذر فرهنگ اسلامی و انسانی را در قالب هنر به جامعه ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی یکی از مناطق شاخص ایران فرهنگی است و تاریخ این خطه نمایانگر پیشتازی و پیشرانی استان در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر است، افزود:‌ در ادوار مختلف ما شاهد ظهور و تجلی هنرمندان بزرگی از این خطه بوده و هستیم که در جریان هنر ایرانی و اسلامی و حتی هنر جهانی تاثیرگذار بوده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار کرد: این شاخصه‌ها و پیشینه‌ غنی و قوی، رسالت فعالان عرصه فرهنگ و هنر را سنگین‌تر کرده و ذائقه و سلیقه مردم را ارتقا بخشیده است به نحوی که مدیران فرهنگی بر خود وظیفه می‌دانند تا برای برنامه ریزی فرهنگی پا را از سطح استانداردهای ملی فراتر بگذارند تا بتوانند بخشی از انتظارات عمومی را برآورده کنند.

وی با اشاره به اینکه در صد سال اخیر این منطقه به سبب موقعیت جغرافیایی محل ورود بسیاری از هنرهای جهان مدرن همچون تئاتر، سینما، روزنامه و چاپ به ایران بوده و به عبارتی خاستگاه و نقطه عزیمت‌ این هنرها آذربایجان شرقی و تبریز بوده است، افزود: بعد از انقلاب اسلامی نیز اتفاقات ارزشمندی افتاده و همه کسانی که در این حوزه تلاش کرده‌اند به نوبه خود ورقی زرین بر دفتر فرهنگ و هنر ایران عزیز افزوده و رسالت خود را در قبال این منطقه به سرانجام رسانده‌اند.

ناظمی تاکید کرد: در طول این سال ها تلاش کرده‌ایم تا سطحی از استاندارد و روشمندی را در تولید و اجرای برنامه ها طراحی کنیم که در جریان فرهنگ و هنر ملی نقش پیشران خود را حفظ کرده و همچون گذشته در این حوزه نوآور و پیشتاز باشیم.

وی در ادامه با اشاره به موضوع آموزش رایگان هنر در مناطق کم‌برخوردار خاطرنشان کرد: در طول سالها ذوق و استعداد برخی از هنرمندانی که در گوشه گوشه این کشور و در مناطق دور از دسترس زندگی می‌کنند مورد بی‌مهری قرار گرفته اند و گاه ما شاهد افول بعضی استعدادهای هنری بوده‌ایم که به سبب عدم دسترسی به ابزار و استاد و آموزش از حافظه تاریخی ما حذف شده ‌اند اما در این دوره و با تدبیری که اندیشیده شده و با برگزاری دوره های آموزشی با بهره گیری از اساتید برجسته و اعزام این اساتید به این مناطق اتفاق شگرفی در حال وقوع هست که اگر با کمک دولت و مجلس ادامه پیدا کند شاهد اتفاقات مبارکی در سالهای آتی خواهیم بود.

ناظمی استقبال علاقمندان به هنر در شهرستانهای کم‌برخوردار را پاسخی شایسته به یک تقاضای اساسی برشمرد و گفت: استمرار این برنامه ها می‌تواند به روند توسعه فرهنگ و هنر مدد برساند و به نوعی زمینه را برای کاهش مهاجرتها و ایجاد زمینه برای اشتغال و رونق اقتصاد فرهنگ و هنر فراهم آورد.

وی اظهار امیدواری کرد تا هر کس به سهم خود زمینه را برای تحقق عدالت فرهنگی و به تبع آن توسعه ایران فرهنگی فراهم کند.

به گزارش ایرنا، طرح آموزش رایگان هنر در راستای شعار تحول و عدالت محوری دولت سیزدهم و برنامه‌ای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستیابی به هدف توسعه اقتصاد هنر و کسب و کارهای فرهنگی و هنری و صیانت از هنرهای ملی، بومی و محلی، در شهرستانهای هریس، هشترود، چاراویماق، خداآفرین، ورزقان و هوراند آغاز شده است.

این طرح در ۱۲ رشته هنری و ۶۹ دوره در شهرستانهای یاد شده در حال برگزاری است.

در مجموع ۳۲۰۰ نفر برای بهره‌مندی از این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که ۱۹۶۴ نفر از ثبت‌نام کنندگان از کلاسهای حضوری طرح آموزش رایگان هنر بهره ‌خواهند برد و بقیه افراد در فضای مجازی از دوره‌ها بهره‌مند خواهند شد.

کلیه برنامه های مرتبط با این طرح در شهرها و روستاهای خارج از مرکز استان و بدون دریافت هزینه و کاملا رایگان است و اساتید برجسته استان در راستای غنی‌تر شدن این طرح همکاری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.