پیگیری عادلانه عاملان ترور شهیدسلیمانی نقطه اوج سخنان رئیس‌جمهور در سازمان ملل بود

«ابوذر گوهری مقدم» چهارشنبه شب در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه دولت ایرنا درباره محورهای سخنان امروز رئیس جمهور در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل گفت: کلید واژه اصلی سخنان ریاست جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل، نظم عادلانه جهانی مبتنی بر چندحانبه گرایی است و رئیس جمهور براساس مفهوم عدالت که یک مفهوم فطری بشر و قابل فهم برای همه ملت‌هاست، مبانی رویکرد سیاس خارجی دولت و جمهوری اسلامی را به جهانیان معرفی کرد.

وی با بیان اینکه اصول اساسی عدالت بین المللی از دیدگاه ایشان و در سیاست خارجی ما نفی سلطع طلبی، نفی یکجانبه گرایی، نفی هژمونی گرایی، نفی لیبرال دموکراسی غربی و نفی حقوق بشر غربی است، ادامه داد: تأکید رئیس‌جمهور بر شنیدن صدای همه ملت‌ها و رسیدن به عدالت بین المللی از طریق همراهی همه بازیگران نظام جهانی و ملت‌هاست.

این استاد دانشگاه گفت: رئیس‌جمهور در سخنرانی امروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل، تفسیر غربی از عدالت، صلح و تروریسم را نقد می‌کند، استانداردهای دوگانه غرب را درحوزه حقوق بشر مسائل حقوق هسته‌ای ملت‌ها را زیر سوال می‌برد و اقداماتی مانند تحریم، نقض عهد بین المللی را مغایر با صلح و عدالت بین‌المللی می‌داند.

وی افزود: از دیدگاه ایران عدالت، مبتنی بر عقلانیت است و چندجانبه گرایی از دید رئیس‌جمهور به مفهوم نفی ظلم و جنگ افروزی و همکاری ملت‌ها مبتنی بر همکاری مشترک بشری است. آیت‌الله رئیسی بر جهانی شدن عدالت تأکید می‌کند یعنی عدالت در همه امور بشری جاری و ساری شود، سلطه و سوءاستفاده از سازمان‌ها و نهادهای بین الملی به منظور تحریم و فشار بر کشورها باید کنار گذاشته شود.

نظم یکجانبه گرایی مبتنی بر عدالت، همکاری و هارمونی در حال تغییر است

معاون سیاسی و بین الملل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان اینکه رئیس‌جمهور در بخشی از سخنانش از اصطلاح زوال نظم کهنه استفاده می‌کند، گفت: از منظر رئیس‌جمهور، نظم متنی بر حضور یکجانبه در حال زوال است و آمریکایی‌ها نتوانستند نظم یکجانبه خود را مستقر کنند. این نظم براساس رویکرد چندجانبه‌گرایی ملت‌های مختلف در حال تغییر و این چند جانبه‌گرایی مبتنی برعدالت، همکاری و هارمونی است.

گوهری مقدم یکی از مصادیق بی عدالتی و نظم عادلانه جهانی مطرح شده توسط رئیس‌جمهور را اقدام یکجانبه آمریکا دانست و گفت: تجلی آن گسترش ناتو به سمت شرق و حضور آمریکا و متحدانش در شرق آسیا است.

این عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نقطه اوج سخنان رئیس جمهور را تأکید بر پیگیری و اجرای عدالت در مورد مرتکبان، عاملان و آمران شهادت حاج قاسم عنوان کرد و گفت: آیت‌الله رئیسی این مسأله را به عدالت پیوند زد و تأکید کرد باید عدالت از طریق محاکمه عادلانه و قصاص عاملان و آمران پیگیری شود که این نقطه اوج سخنرانی ایشان بود که با تصویر حاج قاسم آن را نشان داد.

وی اذعان کرد: حاج قاسم مقابله با داعشی که آمریکایی‌ها ایجاد کرده بودند و مقابله با تروریسم آمریکایی را طراحی و اجرایی کرد اما آمریکایی‌ها ایشان را به رغم همه مبارزات وی و همرزمانش شهید کردند.

طرف‌های غربی و آمریکایی یکجانبه در برجام نقض عهد کردند

معاون سیاسی و بین الملل مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری نکته دیگر سخنان رئیس‌جمهور را برخورد ناعادلانه غرب با برنامه هسته‌ای ایران دانست و گفت: به رغم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و تأکید آژانس بر پایبندی ایران به همه تعهدات، غربی‌ها و آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده، نقض عهد کردند، تحریم را علیه ملت ایران افزایش دادند، یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شده‌اند و سیاست فشار حداکثری علیه مردم ایران را در دولت ترامپ تحمیل کردند.

گوهری مقدم خاطرنشان کرد: تا زمانی که آمریکایی‌ها اساسا نپذیرند ملت ایران از این توافق به لحاظ اقتصادی منتفع و تحریم‌ها به شکل موثر حذف شود، طبیعتا چشم‌انداز مثبتی در این زمینه وجود ندارد و آمریکایی‌ها باید نخست به تعهدات خود برگردند و سپس از ایران انتظار داشته باشند.

سیاست دولت با برجام شروع نشده و به برجام هم ختم نمی‌شود

این استاد دانشگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی را مبتنی بر سیاست همسایگی دانست و اظهارداشت: آیت‌الله رئیسی در سخنان خود آن را سیاست امنیت ساز و ثبات آفرین تلقی کرد. دولت سیزدهم تأکید جدی دارد با همکاری و همراهی کشورهای منطقه در حوزه همسایگی منافع ملت ایران را تأمین کند.

وی یادآور شد: سیاست دولت با برجام شروع نشده و به برجام هم ختم نمی‌شود و معتقدیم می‌توانیم بر پایه مناسبات با کشورهای همسایه در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مستقل از برجام هم منافع ملت را تأمین کنیم.

گوهری مقدم با بیان اینکه در نهایت رئیس جمهور با چند کلید واژه و فرمول کلی برای تحقق عدالت بین المللی سخنان خود را پایان داد، مهمترین آنها را تأکید بر همکاری بین المللی و مشترک همه ملت‌ها برای مقابله با ظلم و عدم مداخله در امور کشورهای مختلف و مخالفت با خشونت و جنگ برشمرد و خاطرنشان کرد: آیت الله رئیسی در سخنانش تأکید کرد که نهادهای بین الملی نباید مورد سو استفاده قدرت‌های بزرگ قر ار بگیرند و استانداردهای دوگانه باید کنار گذاشته شوند.

معاون سیاسی مرکز بررسی‌های استراتژیک رئیس جمهور عدالت را کلید واژه اساسی سخنانش رئیس‌جمهور عنوان و بیان کرد: همه منظومه فکری و رویکرد جمهوری اسلامی در سیاست خارجی براساس عدالت ترسیم شد.

وی ادامه داد: نکته کانونی دولت سیزدهم تلاش در حرکت به سمت تحقق عدالت بین المللی از طریق چندجانبه گرایی، همکاری با نهادهای بین المللی، تقویت سیاست همسایگی، و ورود به پیمان‌ها و توافقات راهبردی دولت‌های تاثیرگذار نظم نوین و عادلانه جهانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.